Limakport İskenderun Erbil'e Ofis Açıyor

/
Basında LimakPort
/
Limakport İskenderun Erbil'e Ofis Açıyor

Limakport İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdür yardımcısı Mehmet Ünlü, üç ülkenin kesişme noktası olan Erbil’de ofis açacaklarını söyledi.

Limakport'un Ana sponsorluğunda Erbil’de TISİAD (Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) tarafından “2. Türkiye-Irak- Ticaret ve Yatırım Zirvesi" düzenlendi. Zirveye LimakPort'u temsilen yönetim kurulu üyesi İsmail Kerem Güzel, Limakport İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy ve Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü katıldı.

“8 YILDIR ÇALIŞIYORUZ!”

TISİAD’ın düzenlediği zirvenin ikinci kez sponsorluğunu yaptıklarını ifade eden Ünlü LimakPort İskenderun’un 40 yıl öncesinde çok aktif olarak kullanılan bir liman olduğunu hatırlatarak “Limak Holding olarak Zaho Tüneli’ni de inşa eden firmayız. Limak İskenderun’a da yeni bir yatırımla o bölgeyi canlandırdık. Şu anda bir milyonluk kapasite ile limanı 8 yıldır çalıştırıyoruz. Liman TCDD’nin limanıydı. Aynı zamanda Bağdat demir yoluna bağlı olan bir limandı. İpekyolu hattıyla Basra Körfesi ile İskenderun Limanı’nı birbirine bağlamaya çalışıyoruz” dedi.

ERBİL NEDEN ÖNEMLİ

Erbil’i dört ülkenin köşesinde stratejik bir lokasyon olarak gördüklerini belirten Limakport Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü, “Bu stratejik lokasyonun verdiği önem ve tarihten aldığı güçle, eğitimli genç nüfusuyla, uluslararası bir şehir olmanın verdiği avantajla bölgenin lojistik ve ticari üssü olabilir. Bunu bir deniz limanına bağlanarak başarabiliriz. Buraya en yakın deniz limanı İskenderun Limanı. İskenderun ve Basra limanları Erbil’e 900 kilometre mesafede. İki körfezin tam ortasındaki tek uluslararası şehir Erbil’dir. Erbil çok önemli bir kavşak noktası. Biz de bu kapsamda inşallah Erbil’de ofis açacağız. Yakında da İskenderun Limanı’nı tanıtmak için faaliyetlerde bulunacağız” diye konuştu.

Kısa, Orta ve uzun vadeli birlikte çalışmaları gereken bir projeye vurgu yapan Ünlü “Erbil’i lojistik merkezi yapabilmemiz için öncelikle yol altyapısının, demir yolu altyapısının güçlendirilmesi gerekir. Bununla birlikte İskenderun Limanı’na direk hizmet veren bir ağ kurmamız lazım. Burdan da Basra’ya kadar hizmet veren bir ağ kurmamız lazım. Erbil’e Çin’den gelerek Basra’ya indirilen yüklerin Erbil üzerinden İskenderun’a, Avrupa’dan gelen yüklerin de İskenderun üzerinden Erbil’e getirilerek Basra’ya kadar dağıtılmasını sağlayabileceğimiz büyük bir projeden, yani İpekyolu’ndan bahsediyoruz. Erbil önemli bir kavşak noktası” şeklinde konuştu.

Zirveye, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile çok sayıda yetkili ve iş adamı katıldı. Zirvenin sonunda ise TISİAD  tarafından  zirve'nin Ana sponsorluğunu yapan Limakport adına  yönetim kurulu üyesi İsmail Kerem Güzel ve Limakport İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy'a plaket takdim edildi.

Bu site Entranet ERP Yazılımı ile hazırlanmıştır.